Zbiór roślin dzikorosnących
Zbiór roślin dzikorosnących oraz ich części, rosnących w sposób naturalny na obszarach naturalnych, w lasach i obszarach rolniczych, uznaje się za produkcję ekologiczną pod warunkiem spełnienia niżej wymienionych wymagań:
- co najmniej 3 lata wstecz na obszarach zbioru nie były używane substancje niedozwolone w produkcji ekologicznej,
- zbiór roślin nie ma negatywnego wpływu na równowagę siedliska przyrodniczego ani utrzymanie gatunków na obszarze zbioru.
Chcąc wprowadzać na rynek jako ekologiczne produkty uzyskane w wyniku zbioru roślin dzikorosnących oraz ich części rosnących w sposób naturalny na obszarach naturalnych, w lasach i obszarach rolniczych należy zgłosić działalność do systemu kontroli w rolnictwie ekologicznym oraz uzyskać certyfikat w kategorii działalności: Nieprzetworzone rośliny i produkty roślinne, w tym nasiona i inny materiał przeznaczony do reprodukcji roślin, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.
W przypadku zbioru roślin dzikorosnących oraz ich części, rosnących w sposób naturalny na obszarach naturalnych, w lasach i obszarach rolniczych, producent jest zobowiązany do przesłania jednostce certyfikującej harmonogramu zbioru roślin dzikorosnących oraz ich części z uwzględnieniem gatunków, okresu i miejsc zbioru.
Ponadto producent powinien zapewnić, by:
- Zbiór był dokonywany jedynie z terenów spełniających wymagania, na podstawie uzyskanej pisemnej zgody właściciela obszaru na pozyskiwanie roślin dzikorosnących. W przypadku punktów skupu niezbędna jest umowa zawarta z nadleśnictwem.
- Dokumentacja zbioru roślin dzikorosnących oraz ich części zawierała co najmniej: gatunki zbieranych roślin, zebrane ilości, okresy zbioru w rozbiciu na poszczególne tereny.
- Zapewniona była identyfikowalność produktów na każdym etapie zbioru, przechowywania i transportu.
- Zostały wdrożone środki ostrożności na każdym etapie zbioru, przechowywania i transportu w celu zapobiegania zanieczyszczeniu niedozwolonymi w produkcji ekologicznej produktami i substancjami.
- Do zbioru nie używano narzędzi mogących uszkodzić rośliny. Dopuszczony jest zbiór ręczny oraz proste narzędzia ręczne takie jak noże ogrodnicze, małe łopatki, sekatory oraz siatki i płachty.
- W przypadku pozyskiwania roślin objętych ochroną gatunkową uzyskane było na to pozwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
- Należy przestrzegać zakazu zbioru na terenach wyłączonych na stałe
in. ostojach zwierząt, obszarach zagrożonych erozją czy uprawach leśnych do 4m wysokości.
Dobrą praktyką jest, aby wszystkie osoby (zbieracze oraz skupowi) mające styczność ze zbieranymi roślinami dzikorosnącymi oraz ich częściami, zostały przeszkolone z obowiązujących zasad zbioru i dalszego postępowania z surowcem. Szkolenie powinno obejmować wszystkie etapy zbioru, przechowywania, wstępnego przygotowania, transportu i skupu roślin. Zbieracze i skupowi powinni wykazać się znajomością obszaru z jakiego mogą pozyskiwać rośliny dzikorosnące i nie wykraczać poza ten obszar.
Producent powinien przechowywać pisemne zobowiązania zbieraczy do przestrzegania obowiązujących zasad zabioru, w celu okazania jednostce certyfikującej w trakcie kontroli.
Dobrą praktyką jest, by producent w ramach własnego systemu zapewnienia jakości, kontrolował zbieraczy pod kątem spełnienia wymagań a zapisy z kontroli wewnętrznej były udostępnianie jednostce certyfikującej.
Producent powinien przechowywać pisemne zobowiązania zbieraczy do przestrzegania obowiązujących zasad zabioru, w celu okazania jednostce certyfikującej w trakcie kontroli.
Dobrą praktyką jest, by producent w ramach własnego systemu zapewnienia jakości, kontrolował zbieraczy pod kątem spełnienia wymagań a zapisy z kontroli wewnętrznej były udostępnianie jednostce certyfikującej.